PSYCHOTERAPIA INTEGRATYWNA
Michał Świeboda

Grupa terapeutyczno-treningowa dla osób z syndromem nieśmiałego pęcherza

Zapraszamy do uczestnictwa w grupie osoby z syndromem nieśmiałego pęcherza.

Syndrom nieśmiałego pęcherza opisany jest stronie International Paruresis Association (IPA) pod terminami shy bladder syndrome, paruresis, bashful bladder sydrome. Problem ten dotyka wiele osób dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet i polega na niemożności oddania moczu w sytuacji gdy w pobliżu znajdują się lub mogą znajdować osoby trzecie. Dotyczy to głównie toalet w miejscach publicznych, ale zdarza się również we własnym domu, jeżeli ktoś z osób dalszych lub bliższych jest w pobliżu. Osoby z nieśmiałym pęcherzem doświadczają znaczącego cierpienia związanego z koniecznością ograniczenia wielu aktywności z obawy przed niemożliwością oddania moczu. Zbyt długo utrzymują przepełniony pęcherz, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Często utrzymują swoją przypadłość w tajemnicy, nawet przed najbliższymi osobami. Doświadczają poczucia wstydu, lęku, złości, poczucia beznadziei.

Za powód powstania i utrzymywania się syndromu nieśmiałego pęcherza najczęściej uważa się zdarzenia traumatyczne z okresu dzieciństwa jak również bycie za dziecka zbyt mocno kontrolowanym przez rodziców czy przez otoczenie, doświadczanie w okresie szkolnym niższego poczucia własnej wartości. Syndrom ten mieści się w kategorii zaburzeń lękowych, najczęściej jako element fobii społecznej i obsesyjnych myśli. Jednak podobnie jak z innymi zaburzeniami takimi jak np. depresja nie da się powiedzieć o konkretnych powodach, gdyż dla każdego człowieka z jego osobistą historią życia wpłynąć na pogorszenie funkcjonowania wiele bardzo różnych czynników.

W naszej pracy traktujemy paruresis jako objaw związany z przeżytymi wcześniej zdarzeniami, jak również jako objaw całościowego funkcjonowania - kontakt z samym sobą oraz z innymi osobami, poczucie wartości, poczucie bycia męskim i poczucie bycia kobietą. Zwracamy uwagę również na ciało i jego napięcie. U osób z wstydliwym pęcherzem podczas sikania pojawia się zwykle w ciele napięcie, które dodatkowo utrudnia oddanie moczu. Ważnym elementem jest również praca w stronę poszukiwania spontaniczności, autentyczności, umiejętności przeżywania przyjemności i rezygnowanie z nadmiernego kontrolowania siebie.

Do uczestnictwa w grupie terapeutyczno-warsztatowej w Poznaniu zapraszamy osoby dorosłe, które:

  • mają trudności w oddawaniu moczu w miejscach publicznych, gdzie znajdują się lub potencjalnie mogą znaleźć się osoby trzecie;
  • ograniczyły ważne dla siebie aktywności z powodów problemów z sikaniem;
  • doświadczają uczuć wstydu, lęku, złości, bezradności, przygnębienia;
  • wykluczyły przyczyny medyczne swojego problemu.

Pracować będziemy w kameralnej, liczącej od 6 do 8 grupie przez trzy dni. Będziemy pogłębiać rozumienie swojego funkcjonowania oraz szukać rozwiązań na poziomie poznawczym, relacyjnym, emocjonalnym i cielesnym. Będziemy rozmawiać, dzielić się uczuciami oraz brać udział w proponowanych przez terapeutów ćwiczeniach, oraz w indywidualnych pracach terapeutycznych ze wsparciem pozostałych uczestników grupy.

Prawdopodobnie uczestnikami grupę będą osoby z różnych miejsc Polski. Po zebraniu się składu grupy zaproponujemy wspólne miejsce noclegowe, lub skontaktujemy uczestników ze sobą, aby sami mogli znaleźć wspólne i dogodne dla siebie miejsce pobytu.

Grupa odbywać się będzie w Poznaniu w terminie zapowiedzianym z wyprzedzeniem, gdy zbierze się 6 chętnych osób.

Rozkład dnia: piątek od 16:00 do 20:00, sobota od 10:00 do 18:00, niedziela od 10:00 do 16:00.

Prowadzenie: Michał Świeboda, Joanna Rudowska

Koszt uczestnictwa to 470 zł, płatne przelewem na na konto Gabinetu Psychoterapii Integratywnej, nr r-ku: 74 1020 5558 000 8102 3187 5292. W tytule prosimy podać imię i nazwisko oraz "grupa - nieśmiały pęcherz"

Zapisy telefonicznie 668397272. O przyjęciu na grupę decyduje kolejność zgłoszeń.